Nevzhledný veřejný prostor se mění v atraktivní Náměstí Ostrava-Jih

Nevzhledný veřejný prostor se mění v atraktivní Náměstí Ostrava-Jih

 

V úterý 19. března 2019 převezme Zlínstav, a.s. od městského obvodu Ostrava-Jih staveniště a zahájí rozsáhlé práce, jejichž výsledkem bude moderní veřejné prostranství v Hrabůvce. Součástí projektu je i nová budova informačního centra s veřejnými toaletami nebo zastřešení veřejného prostoru pro pořádání kulturních akcí.

„Po opravě části nákupního centra, patřící městskému obvodu, jejíž součástí bylo i vybudování výtahu do prvního patra, jde o zahájení další etapy rekonstrukce veřejných prostranství v Hrabůvce,“ uvedla místostarostka Hana Tichánková s tím, že s vlastním zahájením stavebních prací se počítá 1. dubna 2019 a s ukončením na přelomu tohoto roku.

Práce bude zhotovitel stavby, společnost Zlínstav, a.s., realizovat ve čtyřech etapách, přičemž po celou dobu výstavby garantuje zajištění provizorních přístupů do místních prodejen.

Veřejný prostor, vymezený obchodním centrem na ul. Horní (tzv. „Železňákem“), budovou Finančního úřadu a rušnou komunikací na ulicích Horní v Ostravě – Hrabůvce bude přehlednější, s možností lepšího využití ploch. Na ploše náměstí dojde k revitalizaci stávající dlažby, esteticky doplněné o plochy různých povrchů a materiálů ve stávajícím čtvercovém rastru. Celé řešené území bude opatřeno novým mobiliářem, zelení a novým veřejným osvětlením. Pěší plocha náměstí bude doplněna novou kašnou z několika podružných vodních střiků orientovaných rovnoběžně s ulicí Horní tak, aby příliš neubírala veřejného prostoru. Ze stávající kašny bude snesena sochařsky pojatá plastika „Květ“ autora Štěpána Mikuly z roku 1979, bude uložena dočasně do depozitáře SMO a v dalších etapách tohoto projektu znovu osazena, tentokrát jako součást veřejného prostoru v blízkosti polikliniky. Nově přibude objekt městského infocentra s veřejným WC a prosklené zastřešení části tzv. „účka“ pro konání kulturních aktivit. Materiálové řešení podporuje čistotu a jednoduchost stávajícího řešení s využitím koncepce stávajících pěších ploch – jako „zajímavého rastru“ vymývané dlažby a pruhů travertinu. Objekty a zpevněné plochy doplní plochy zatravněné (nové i rekultivované) a nové solitérní stromy.

Plocha náměstí umožní pořádání kulturních akcí, vánočních trhů, umístění vánočního stromu a provoz městských akcí. Smlouva o dílo je uzavřena na částku 89,964 mil. Kč vč. DPH.

 

 

Už máte staženou naší aplikaciMOJE OSTRAVA???

Stáhnout si ji můžete přes tyto odkazy

                         

Jedna odpověď

  1. Alena Šlazyková napsal:

    Dobrý den,jen jsem se chtěla zeptat jak to bude s podchodem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *